Jettison – poradnik F-16C Viper

Spis treści:
Co to jest „Jettison”?
Selective Jettison (S-J)
Emergency Jettison

Co to jest „Jettison”?

Jettison (ang. wyrzucenie, odrzucenie, pozbycie się) to awaryjne odrzucenie przez pilota podwieszonego pod samolotem ładunku, czyli uzbrojenia i dodatkowych zbiorników paliwa. Zwykle przydaje się to w sytuacjach awaryjnych – gdy trzeba pozbyć się zbędnego ładunku i odciążyć samolot albo przygotować do awaryjnego lądowania. W F-16C można wybrać dwa tryby tej funkcji:

  • S-J – Selective Jettison – pozwala pilotowi wybrać pojedyncze elementy do odrzucenia
  • Emergency Jettison – odrzucenie od razu całego ładunku po wciśnięciu jednego przycisku

Jettison nie działa w przypadku pocisków powietrze-powietrze zamontowanych na końcówkach skrzydeł oraz pierwszym, najbardziej zewnętrznym pylonie. Nie działa również w przypadku zasobników celowniczych i zakłócaczy – zawierają zbyt cenną i ściśle tajną technologię, by zrzucać je nad terenem wroga. W DCS World Selective Jettison pocisków Maverick powoduje odpalenie ich bez zalockowania.

Selective Jettison (S-J)

1.
Aktywuj uzbrojenie MASTER – ARM

2.
Wejdź do menu głównego na ekranie MFD klikając podświetlony przycisk, a następnie ekran uzbrojenia SMS.

3.
Kliknij przycisk S-J (Selective Jettison).

4.
Klikając na korespondujące przyciski, zaznaczasz podwieszenia do odrzucenia. U góry znajduje się centralny pylon pod kadłubem, a po bokach cztery pylony pod skrzydłami z wyjątkiem końcówek skrzydeł i najbardziej zewnętrznego pylona.

5.
Jeśli pod pylonem umocowany jest dodatkowy rack umożliwiający podpięcie dwóch lub trzech bomb, będzie on oznaczony jako dodatkowy element do odrzucenia (TER lub Lxx). Aby go zaznaczyć należy powtórnie kliknąć przycisk dla danego pylona.

6.
Po wybraniu elementów do odrzucenia, kliknij spust Weapon Release, jak w przypadku ataku. Ładunek zostanie odrzucony.

7.
Dodatkowe racki da się potem odrzucić osobno, po zwolnieniu bomb.

Emergency Jettison

1.
Przycisk awaryjnego odrzucenia całego ładunku EMER STORES JETTISON znajduje się obok dźwigni podwozia. Wystarczy kliknąć kwadratowy guzik na środku.

2.
Samolot odrzuci cały ładunek, łącznie z rackami.

3.
Osobny system połączony jest z owiewką kabiny. W przypadku, gdy nie ma potrzeby wystrzeliwać całego fotela, można awaryjnie odrzucić szklaną osłonę kabiny. W tym celu należy pociągnąć dźwignię  CANOPY JETTISON na lewej konsoli.

4.
Samolot odrzuci samą owiewkę, bez fotela.

Ściągnij wersję PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *