DCS World, czyli Digital Combat Simulator, to symulator wirtualnego pola bitwy z naciskiem na wojnę lotniczą, oraz związaną z nią, choć mocno ograniczoną, możliwość walki w pojazdach naziemnych. Oferuje przede wszystkim latanie w misjach bojowych samolotami oraz śmigłowcami z różnych epok, dokładnie odtwarzając ich model lotu oraz obsługę systemów uzbrojenia i awioniki.

Podstawa DCS World dostępna jest za darmo, w formie free-to-play. Jej zawartość jest jednak mocno ograniczona i dopiero po zakupie modułów z wiernie odwzorowanymi samolotami, mapami oraz kampaniamii fabularnymi, pokazuje w pełni wszystkie możliwości. Zawartość darmowej wersji opisana jest  poniżej. Na szczęście istnieją też darmowe mody robione przez fanów i część z nich działa z wersją free-to-play. Ich listę znajdziesz we wpisie Najlepsze darmowe mody.

W DCS World znakomicie odnalazły się także wirtualne grupy akrobacyjne, zarówno w dostępnych samolotach bojowych, jak i w kilku typowo akrobacyjnych. Kokpity o 6-krotnym stopniu swobody pozwalają poczuć się jak w prawdziwej kabinie, a prawie każdy przełącznik można używać tak, jak w realnym odpowiedniku. DCS World wspiera większość modeli joysticków, zestawów HOTAS, joypadów, gogle VR i systemy śledzenia ruchów głowy, np. Track IR.

źródło: digitalcombatsimulator.com

Zawartość darmowa

W darmowej wersji znajduje się dość wiekowa już mapa Kaukazu (ale bardzo przyjazna płynnym FPS-om) oraz dwa samoloty. Pierwszy to Su-25T w wersji “low fidelity” – z uproszczoną obsługą systemów i bez interaktywnego kokpitu. Drugi to TF-51, czyli treningowa/cywilna wersja P-51 Mustang z czasów II wojny światowej. Posiada on interaktywny kokpit i realistyczną obsługę, ale jest pozbawiony uzbrojenia – nie ma działek. Opcjonalnie do ściągnięcia jest jeszcze darmowa mapa Mariany, z archipelagiem wysp na Pacyfiku i m.in. ogromną bazą Andersen amerykańskich sił powietrznych na wyspie Guam.

DCS World ma własny edytor misji, serwery multiplayer, a także wspiera nieoficjalne mody. W sekcji plików użytkowników na stronie głównej znajdziemy setki ulepszeń i dodatkowej zawartości, a wśród nich nawet darmowe samoloty. Ich jakość zwykle nie jest jednak tak dobra, jak tych oficjalnych.

Su-25T to darmowa opcja, by spróbować wojny lotniczej w DCS World

Zawartość płatna

Pozostałe samoloty, teatry działań i kampanie fabularne można nabyć jako dodatkowo płatne moduły w cenach od ok. 50 do ok. 300 zł. Wśród nich znajdziemy całą gamę maszyn z różnych epok – od II wojny światowej, przez wojnę w Korei, Wietnamie, aż do wojny w Zatoce i początków operacji przeciwko terroryzmowi. Są w nich zarówno śmigłowce, jak i samoloty. Zgodnie z zasadą symulowania systemów tylko w oparciu o oficjalnie dostępne dane, w DCS nie ma modułów z maszynami współczesnymi typu F-22, czy F-35, a te używane do dziś są w wersjach sprzed około 20 lat.

Nieco gorszy wybór dotyczy terenów do latania, choć zapowiedziano już kilka, nowych rejonów, które pozwolą odtwarzać historyczne misje bojowe związane z lotnictwem. Wyjątkowym modułem jest Combined Arms, pozwalający w uproszczony sposób walczyć w pojazdach naziemnych. Porady na temat, jaki moduł kupić znajdziesz w rozdziale: Jaki samolot kupić na początek.

Korzenie DCS World sięgają symulatora Su-27 Flanker. źródło: mobygames

Steam czy Stand-alone?

Kolejną różnicą jest wersja tzw. stand-alone, prosto z oficjalnej strony studia Eagle Dynamics oraz wersja Steam, wymagająca działania w tle launchera tej popularnej platformy. W praktyce nie różnią się one pod względem zawartości czy stabilności działania. Główne różnice w naszym kraju to:

  • nieco inne ceny – na Steamie kupujemy w złotówkach, na stronie ED w dolarach . Kupując bezpośrednio na stronie gry, zbieramy za to punkty Miles, które później kumulują się do zniżki – im więcej punktów zbierzemy, tym większy będzie późniejszy rabat. Warto wiedzieć, że moduły kupione na Steamie można przenieść na wersję Stand-Alone. Na odwrót to nie działa.
  • zaletą używania wersji stand-alone jest możliwość bezpłatnego testowania samolotów i map przez 2 tygodnie co 6 miesięcy. Niemal każdy płatny produkt (z wyjątkiem dopiero co wydanych) możemy dowolnie testować w pełnej wersji przez 14 dni.

Przydatne wpisy na początek